Jak urządzić pralnię?

laundry-room-5990890_1280
2023-02-26 15:03:11

Jak urządzić pralnię?

Pralnia, podobnie jak każde pomieszczenie w domu, wymaga odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni. Czy nad pralką i suszarką zamontować blat, a może zostawić je niezabudowane? Jakie szafki i półki powiesić i ile powinno ich być? Jakie inne meble będą nam potrzebne? Podobnych pytań jest wiele, dlatego warto zapoznać się z ofertą praktycznych i nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym urządzanie pralni stanie się przyjemnością.

Wydzielona pralnia to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala nie tylko zoptymalizować proces prania i suszenia ubrań i domowych tekstyliów, ale również zaprowadza w domu porządek. Dzięki osobnej pralni z łazienki znikają kosze na brudną bieliznę, składana suszarka oraz pralka, zostawiając więcej miejsca na przykład na zaaranżowanie domowej strefy relaksu i SPA. Decydując się na takie rozwiązanie warto zastanowić się, jak naszą domową pralnię urządzić i wyposażyć, by była to przestrzeń jak najbardziej funkcjonalna.

Ściany i podłoga w pralni – jakie materiały wybrać?

Organizując domową pralnię warto rozpocząć od wyboru miejsca, w którym ją zlokalizujemy. Gdy ten punkt mamy zrealizowany, kolej na wybór materiałów, którymi wykończymy podłogę i ściany w pralni. Ze względu na specyficzny mikroklimat takiego pomieszczenia i podwyższoną wilgoć, powinniśmy zdecydować się na materiały, które są  na nią odporne.

Jeśli chodzi o wykończenie podłogi, najczęściej stosowaną opcją są tradycyjne kafelki, warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Świetnym pomysłem na podłogę w pralni będą na przykład winylowe panele podłogowe, które cechują się nie tylko atrakcyjnym wizualnie wzornictwem, ale też doskonałymi parametrami użytkowymi. To na przykład eleganckie, imitujące naturalne wzory drewna i kamienia panele Kronospan Rocko, lub produkty Quickstep, poszerzające paletę dostępnych opcji o wzory betonu, marmuru lub piaskowca.

Panele winylowe są odporne na wilgoć, nie musimy się więc obawiać, że jakakolwiek awaria związana z wyciekiem wody je uszkodzi. Ich dodatkową zaletą jest wysoka odporność na  zarysowania, dzięki czemu przez lata zachowują swój estetyczny wygląd również w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. Ze względu na świetną wydajność akustyczną doskonale wygłuszają pomieszczenie, dzięki czemu nawet dźwięki wirowania nie będą nam przeszkadzać w użytkowaniu innych części domu. Dodatkowo panele winylowe mogą być montowane na ogrzewaniu podłogowym, które w pralni z pewnością nam się przyda, przyspieszając suszenie prania w chłodne, jesienne lub zimowe dni.

Z kolei do wykończenia ścian w naszej domowej pralni możemy wybrać na przykład dekoracyjne panele i płyty ścienne Kronospan Rocko, będące świetną alternatywą dla popularnych płytek ściennych. Płyty ścienne Rocko Wall Tiles SPC to innowacyjne rozwiązanie jeśli zależy nam na unikalnym wzornictwie i indywidualnej aranżacji każdego pomieszczenia w domu – nie tylko salonu czy kuchni, ale również łazienki czy właśnie pralni.

Płyty ścienne Rocko Wall Tiles SPC są wodoodporne, a więc idealne do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, łatwe w obróbce i montażu, a dzięki szerokiemu wachlarzowi wzorów z czterech kolekcji (Stones, Orient, Bosco, Color) możemy uzyskać zarówno wykończenie imitujące szlachetny marmur, jak i gładki, jednolity kolor ścian.

Jakie meble do pralni?

Mając już wykończone podłogi i ściany możemy przejść do wyposażenia pralni. Podstawą jest oczywiście pralka – mając osobne pomieszczenie do prania nie musimy ograniczać się do kompaktowych modeli o niewielkiej pojemności, najlepiej więc będzie zdecydować się na pralkę mieszczącą jednorazowo co najmniej 8 kg prania i o wysokiej klasie energooszczędności. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także suszarka bębnowa, dzięki której pranie będzie suche i pachnące nawet podczas chłodnych, deszczowych dni. Zależnie od naszych preferencji, możemy zdecydować się na osobne urządzenie do suszenia prania lub suszarkę zintegrowaną z pralką – na rynku znajdziemy wiele modeli zarówno w jednej, jak i drugiej opcji.

Pralka i ewentualnie suszarka to jednak dopiero początek – w pralni będzie nam także potrzebne wiele miejsca na przechowywanie proszków, płynów do prania i płukania, odkamieniacza i innych potrzebnych detergentów, których do prania i konserwacji pralki wykorzystujemy sporo. Do tego dochodzą środki czyszczące, na przykład do mycia podłogi w pralni, które również wygodniej jest mieć w tym samym pomieszczeniu, ściereczki czy szczotki, żelazko, koszyk na klamerki do suszenia, przydałoby się też miejsce na wyprane i wysuszone ręczniki – i nagle okazuje się, że półek w pralni musi być naprawdę sporo. Do zaaranżowania przestrzeni na wszystkie niezbędne utensylia możemy wykorzystać zestaw otwartych półek i regałów, na przykład praktyczny system regałowy IQube 16 lub IQube 22 firmy Zobal. Dzięki temu każdy produkt będziemy mieli zawsze pod ręką i na widoku, bez zbędnego przeszukiwania szafek i grzebania po szufladach.

Systemy IQube są lekkie i subtelne ale bardzo wytrzymałe (do 20 kg obciążenia na półkę), a dzięki ich wszechstronności możemy zaaranżować naszą pralnię dokładnie tak, jak potrzebujemy. Z zastosowaniem systemów IQube możemy stworzyć stojące regały, wiszące półki lub bardziej skomplikowane konstrukcje, na przykład zabudowę całej ściany, w centrum której będzie znajdować się pralka i suszarka, opcjonalnie również kosze na brudną bieliznę (wolnostojące lub uchylne, montowane do frontu szafki – np. praktyczne kosze firmy Nomet).

Oprócz regałów i półek warto wyposażyć naszą domową pralnię również w system drążków i wieszaków– to świetna alternatywa dla tradycyjnych, rozkładanych suszarek na pranie. Dzięki odpowiednio dobranym elementom zawsze będziemy mieli wystarczająco miejsca na rozwieszenie ubrań do suszenia, a ścienny system regałów może być też uzupełnieniem dla klasycznej suszarki, dając nam jeszcze więcej przestrzeni.

Czy w pralni przyda się blat?

W pralni bardzo przydatny będzie również duży blat, na który wygodnie odłożymy kosz z mokrym praniem czy odstawimy proszek. Możemy zamontować go nad pralką i suszarką, a jeśli dodatkowo nieco go przedłużymy, obok tych urządzeń możemy zlokalizować niewielką umywalkę, na przykład wpuszczaną w blat, która również w pralni będzie bardzo przydatna. Jeśli nie chcemy kupować oryginalnego blatu roboczego(np. postformed), można go wykonać z laminowanych płyt wiórowych(bardzo szeroki wybór kolorystyczny takich płyt ma w swojej ofercie firma Kronospan i Kaindl). Planując prasować w pralni, blat przyda nam się do odkładania uprasowanych, złożonych ręczników, elementów odzieży czy kuchennych ściereczek.

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i wyposażeniu domowej pralni będzie ona pomieszczeniem nie tylko w pełni funkcjonalnym, ale również estetycznym, do którego będziemy wchodzić z przyjemnością. Praktyczne systemy półek i regałów, wygodny szeroki blati miejsce na odstawienie deski do prasowania lub składanej suszarki na pranie sprawią, że proces prania i prasowania będzie przebiegał sprawnie i szybko, bez zbędnej straty czasu na szukanie potrzebnego nam detergentu czy przenoszenie prania z jednego pomieszczenia do innego.

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii