Sklejka, czyli produkt wielozadaniowy. Co można zrobić z dobrej jakości sklejki?

Meble ze sklejki

Kiedyś sklejka była materiałem niezwykle popularnym, jednak jej jakość pozostawiała wiele do życzenia. Nowoczesna sklejka to coś zupełnie innego. Inny jest jej proces produkcji, inaczej też bywa wykorzystywana. To, co się nie zmieniło, to popularność sklejki, która w ostatnich latach wyraźnie wraca do łask. Czy słusznie? Na ile ta nowoczesna sklejka jest w stanie spełnić nowoczesne oczekiwania?

Czy sklejka to materiał idealny?

Nie ma czegoś takiego, jak materiał idealny, ale możemy czasem trafić na materiał, który do miana idealnego z całą pewnością aspiruje. Właśnie takim materiałem jest sklejka, której zalety można opisać w 3 następujących punktach:

  1. Jakość – wysokiej klasy sklejka powstaje z wybranych części drzewa iglastego, forniru grubowarstwowego, a jej grubość może wynosić od 3 mm do 40 mm.
  2. Różnorodność – proponowana przez nas sklejka Kronobuild od marki Kronospan dostępna jest w 4 klasach, odpowiednich do różnego typu potrzeb (klasa I – Pure Beauty, klasa II – Natural, klasa III – Rustical, klasa IV – Strong).
  3. Ekologia – nowoczesne sklejki powstają w procesie, w którym nie ma miejsce na marnotrawstwo surowca i wytwarzanie szkodliwych odpadów.

Wspominane już sklejki Kronobuild produkowane są z użyciem dwukrotnie mniejszej ilości spoiwa, niż sklejki standardowe, a do ich obróbki używa się noży, zamiast tradycyjnych płyt. Efekt? Doskonałe walory estetyczne, możliwość głębokiej obróbki i pełnego recyklingu. Mało który materiał posiada podobną charakterystykę.

Zastosowanie sklejki w meblarstwie

Dobrej jakości sklejka z powodzeniem zastępuje pełne drewno, górując nad nim wagą (jest wyraźnie lżejsza), możliwościami użycia (posiada znacznie większą uniwersalność) i ceną (jest zwyczajnie tańsza). Użycie odpowiednich narzędzi, jak np. ploter laserowy lub maszyny CNC, pozwala nadać sklejce praktycznie dowolny kształt. Z tych właśnie powodów sklejka coraz częściej wykorzystywana jest, jako materiał do wykonywania komód, szafek, krzeseł lub oryginalnych siedzisk, a nawet blatów kuchennych.

Sklejka.jpg [118.23 KB]

Sklejka doskonale łączy się również z innymi materiałami, jak szkło czy metal, dzięki czemu świetnie sprawdza się do budowy stolików czy ozdobnych witryn.

Sklejka w aranżacjach wnętrz

Meble wykonane ze sklejki kojarzone są przede wszystkim ze stylem skandynawskim oraz z mniej znanym duńskim modernizmem. Z całą pewnością doskonale komponują się z aranżacjami w stylu vintage czy retro. Ich wykorzystanie w popularnych, industrialnych loftach również pozostawia ogromne pole do popisu dla każdego, komu nie brak kreatywności.

Wykonywanie mebli ze sklejki na wymiar, sklejki dekoracyjnej czy wodoszczelnej, niezwykle ułatwia ich personalizację. Dzięki temu każdy może zaprojektować swoje własne, niepowtarzalne, a przy tym wyjątkowo ekologiczne wnętrze.