Jak dobrać uchwyty do mebli?

aranż_CAMPANA_P68_w_kuchni.1
2023-02-26 11:00:56

Uchwyty do mebli to jeden z tych niepozornych drobiazgów, które najczęściej pomijamy przy aranżacji pomieszczeń, skupiając się w pierwszej kolejności na kwestiach bardziej „globalnych”, jak kolory i faktury ścian, podłogi oraz mebli, oświetlenie czy ustawienie konkretnych przedmiotów. W końcu jednak nadchodzi czas, kiedy od ogółu przechodzimy do szczegółu, dopracowując detale i przekonując się, że nierzadko mają one wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i na estetykę wnętrza.

Niezależnie od tego, czy wybieramy uchwyty do powstających dopiero według naszego projektu mebli, czy po prostu odświeżamy wygląd tych już posiadanych, nasza decyzja powinna mieć solidniejsze podstawy niż tylko atrakcyjny wygląd danego uchwytu. Co więc warto wziąć pod uwagę, by być zadowolonym z dokonanego wyboru?

Przede wszystkim funkcjonalność

Warto pamiętać, że uchwyty do mebli to jedne z najczęściej dotykanych elementów – niezależnie od tego, czy mowa o meblach kuchennych, łazienkowych czy stojących w salonie. Dlatego ważne jest, by otwieranie szuflad, szafek i komód było wygodne dla wszystkich domowników.

W pomieszczeniach wspólnych doskonale sprawdzą się standardowe uchwyty meblowe podłużnelub relingowe o większym rozstawie otworów montażowych (np. uchwyty z serii CAMPANA, HOUSE lub relingi SANTA-CRUZ firmy Nomet) – za taki uchwyt bez trudu złapie zarówno dziecko, jak i dorosły mężczyzna o dużych dłoniach. Niewielkie gałki, uchwyty muszlowe czy bogato zdobione uchwyty o nietypowych kształtach lepiej natomiast zamontować w meblach, w których będziemy rzadziej korzystać.

Styl ma znaczenie

Wybierając uchwyty warto dostosować je do ogólnej stylistyki, w jakiej utrzymane są meble i całe pomieszczenie. Jeśli preferujemy nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, dobrym wyborem mogą być dyskretne uchwyty krawędziowe, dzięki którym fronty mebli tworzą jednolite, eleganckie płaszczyzny. Uchwyty krawędziowe i listwowe(np. Nomet VERA, dostępne w różnych kolorach o powierzchni matowej, połyskliwej lub szczotkowanej) doskonale sprawdzają się w nowoczesnych kuchniach i łazienkach, z powodzeniem mogą być też stosowane w innych pomieszczeniach, np. w salonie czy przedpokoju.

Dobrym uzupełnieniem wnętrz skandynawskich, z charakterystycznymi prostymi formami i naturalnymi materiałami będą uchwyty wpuszczane do mebli – eleganckie, komfortowe i subtelne. Z kolei w kuchni utrzymanej w stylu retro czy rustykalnym doskonale będą się prezentować fantazyjnie wygięte, dekoracyjne uchwyty do mebliw kolorze starego srebra lub patynowanego mosiądzu, a także ozdobne gałki.

Wygoda użytkowania też się liczy

Znaczenie ma także to, gdzie stoi dany mebel i jak często z niego korzystamy. W przypadku kuchni, po której zazwyczaj się krzątamy, robiąc kilka rzeczy naraz, warto zastosować uchwyty maksymalnie komfortowe, o które nie uderzymy kolanem lub łokciem, nie zahaczymy kieszenią spodni ani nie złamiemy paznokcia podczas otwierania szafki w pośpiechu. Wybór takich opcji jest naprawdę spory: powyższe kryteria spełniają np. uchwyty krawędziowe, wpuszczane w meble lub standardowe uchwyty podłużne. Świetnym pomysłem są też uchwyty dedykowane dla danej kategorii mebli, w tym uchwyty dziecięce. Ich wielkość jest doskonale dopasowana do dziecięcych dłoni, a szeroka paleta kolorów i wzorów sprawia, że stanowią wspaniałe uzupełnienie aranżacji pokoju dziecięcego.

Wybierając uchwyty do mebli warto również zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane (najpopularniejsze uchwyty wykonuje się ze stopu cynku i aluminium, wykończonego powłoką galwaniczną, która pełni funkcję ochronną oraz ozdobną) oraz czy spełniają europejskie normy jakościowe, potwierdzone posiadanymi przez producenta certyfikatami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybrane przez ns uchwyty będą nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również trwałe oraz bezpieczne, dzięki czemu posłużą nam przez lata.

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii