Jak doświetlić garderobę

<?php echo e($image->getAlt(), false); ?>
2023-03-15 11:50:37

Garderoba to ważna przestrzeń, która – by prawidłowo spełniała swoją funkcję – musi być odpowiednio oświetlona. Zazwyczaj garderoby to niewielkie pomieszczenia bez dostępu światła dziennego, więc odpowiednio przemyślane i rozplanowane oświetlenie sztuczne jest kluczem do komfortowego użytkowania tej przestrzeni.

Planując oświetlenie garderoby warto postawić na kilka źródeł światła – mocne górne oświetlenie, przydatne podczas mierzenia ubrań przed lustrem, oraz oświetlenie wewnątrz szaf. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ułatwiające poszukiwanie interesującego nas elementu odzieży. Światło górne powinno mieć barwę neutralną i być umieszczone w centralnym punkcie garderoby, a oświetlenie wewnątrz szaf montujemy według własnych potrzeb. Opcji do wyboru jest naprawdę wiele.

Doświetlenie garderoby – taśmy LED

Odpowiednie doświetlenie wnętrza szaf zapewnimy sobie, wykorzystując taśmy LED. Można je przykleić do wewnętrznych powierzchni szaf za pomocą znajdującej się z tyłu taśmy klejącej, jednak coraz chętniej wybieraną opcją jest montaż taśm w profilach aluminiowych, wpuszczonych w płytę meblową. Takie rozwiązanie cechuje się przede wszystkim wysokimi walorami estetycznymi, profile spełniają też funkcję radiatora chłodzącego taśmę.

Taśmy LED możemy zamontować na bocznych powierzchniach szaf lub u góry, a także po wewnętrznej stronie frontów szuflad. Do wyboru jest kilka opcji natężenia światła (regulowane ilością diod na danym odcinku taśmy) oraz różne barwy (zimne, neutralne, ciepłe), ciekawą opcją jest też zastosowanie kolorowego oświetlenia wewnątrz szaf, co nadaje pomieszczeniu niebanalnego charakteru i pełni funkcję dekoracyjną.

Podświetlane drążki na ubrania

Świetnym pomysłem są podświetlane drążki na ubrania z wmontowaną taśmą LED. Diody w drążkach najczęściej znajdują się na ich spodniej stronie, jednak dostępne są też modele z oświetleniem zamontowanym również na górze drążka. Takie drążki są często wykonywane na wymiar na indywidualne zamówienie klienta, co pozwala dopasować je precyzyjnie do szerokości szafy.

Doświetlenie garderoby z czujnikiem ruchu

Dla zapewnienia maksymalnego komfortu użytkowania garderoby warto zamontować oświetlenie wewnątrz szaf wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki temu po otwarciu drzwi czujnik automatycznie uruchomi oświetlenie i zgasi je po zamknięciu, a my nie musimy szukać włącznika za każdym razem, gdy chcemy wyciągnąć z szafy kolejny element ubioru.

Oświetlenie garderoby – na baterie czy do kontaktu?

Wybierając oświetlenie do garderoby musimy sobie też odpowiedzieć na pytanie, czy elementy doświetlające powinny być zasilane baterią czy prądem z gniazdka. W przypadku modernizacji już istniejącej zabudowy często wybierana jest pierwsza opcja, pozwalająca uniknąć montażu okablowania, co często wymaga naruszenia struktury mebli, nie zawsze też mamy dostęp do dogodnie zlokalizowanych gniazdek. Jednak projektując garderobę od zera warto postawić na montaż oświetlenia zasilanego prądem z gniazdka, co pozwoli uniknąć konieczności wymiany baterii.

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii