Jak odnowić meble kuchenne? Kiedy można myśleć o ich renowacji, a kiedy należy wymienić stare fronty meblowe na nowe?

Jak odnowić meble kuchenne?
2024-01-17 15:31:15

Czy warto wymieniać fronty meblowe na nowe? Kiedy i dlaczego należy to zrobić?

To, czy warto wymieniać fronty meblowe na nowe, zależy przede wszystkim od obecnego stanu starych frontów, Twoich własnych potrzeb, preferencji oraz przeznaczonego na to budżetu. Podstawową wskazówką jest poziom ewentualnych uszkodzeń, który to poziom możesz ocenić sam lub zdać się na opinię fachowca. Jeśli obecne fronty są zniszczone lub uszkodzone, to wymiana ich na nowe może być jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Drugą wskazówką do zmiany frontów meblowych  na nowe jest ich oryginalny styl. I tutaj, nawet jeśli stare fronty są w naprawdę dobrym stanie, ale nie odpowiadają Ci pod względem aranżacyjnym (niewłaściwy wygląd lub styl), to również możesz rozważyć ich wymianę.

Trzecim, ważnym czynnikiem mogącym zadecydować o wymianie frontów jest chęć zmiany całej aranżacji tego pomieszczenia. Nie mówimy wówczas o zmianie stylu samych mebli kuchennych, ale o szeroko zakrojonej przemianie kuchni jako takiej. Nowe fronty mają wówczas za zadanie nie tyle zmianę wyglądu pomieszczenia (bez konieczności wymiany całych mebli), co wkomponowanie się w całkowicie nową koncepcję. Przy tak daleko zakrojonej rewolucji nie sposób myśleć o pozostaniu przy starych frontach.

A może warto zająć się odnawianiem starych frontów? Jak należy się za to zabrać?

odnawianie starych frontów

Odnowienie starych frontów meblowych może być dobrym rozwiązaniem, jeśli fronty te są w dostatecznie dobrym stanie, ale mimo to nie odpowiada Ci ich wygląd lub styl. Odnowienie frontów jest również sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ wymaga niższych nakładów niż wymiana ich na nowe. Niestety, odnawianie mebli kuchennych nie jest wcale proste, co widać po ilości zapytań kierowanych do specjalizujących się w tym fachowców. Jak odnowić szafki kuchenne z okleiny? Jak odnowić meble kuchenne z MDF? Jak odnowić fronty szafek kuchennych? I w końcu – jak odnowić stare meble kuchenne?Te i inne zagadnienia okazują się niezwykle interesować wielu naszych klientów, stąd też w kolejnych poradnikach postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć. Obecnie możemy jedynie przedstawić kilka kluczowych wskazówek pomocnych w procesie renowacji drewnianych frontów meblowych. Pamiętaj więc, że:

  • przed rozpoczęciem prac musisz przygotować stare drewniane fronty, usuwając z nich wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia;
  • malowanie frontów drewnianych to najprostszy i najtańszy sposób na ich odnowienie. Wystarczy wybrać odpowiednią farbę oraz kolor, a następnie zastosować się do instrukcji jej producenta. Jeżeli posiadamy fronty inne niż drewniane, to niestety w warunkach domowych nie będziemy w stanie ich pomalować farbą, czy też lakierem. Warto mieć to na uwadze przed przystąpieniem do prac;
  • kolejnymi, nieco już trudniejszymi sposobami renowacji drewnianych frontów kuchennych jest pokrycie ich lakiero-bejcą lub lakierem. Bejca pozwala na zmianę koloru frontów, nadaje im naturalnego wyglądu i podkreśla ich strukturę, lakier z kolei chroni fronty przed uszkodzeniami i nadaje im pożądany połysk lub matowy wygląd.

Odnowienie starych drewnianych frontów meblowych może być niezłym sposobem na zmianę wyglądu kuchni, jednak musi też zostać wykonane bardzo starannie i zgodnie ze sztuką. Dokładnie te same wymagania stawia przed nami renowacja starego kuchennego blatu.

Wymieniać blat kuchenny na nowy czy wykonać renowację starego? Co i dlaczego jest warte polecenia?

Zanim podejmiesz decyzję o wymienia lub renowacji starego blatu kuchennego, poświęć chwilę na:

  • dokładne obejrzenie i sprawdzenie stanu obecnego blatu;
  • określenie swoich potrzeb i preferencji wobec oczekiwanego efektu;
  • określenie dostępnego budżetu i zorientowanie się w kosztach każdego z rozpatrywanych rozwiązań.

Cała dalsza procedura będzie przebiegała niemalże identycznie, jak w przypadku frontów. I tu bowiem, jeśli obecny blat okaże się zniszczony lub uszkodzony, jego wymiana na nowy będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli jednak posiadasz blat drewniany i chcesz ograniczyć się wyłącznie do odświeżenia wyglądu kuchni, to dobrym pomysłem może być jego renowacja. Blat drewniany możemy odświeżyć stosując bezbarwny lakier lub lakiero-bejcę w innym kolorze.

Warto pamiętać, że koszt wymiany samego blatu jest stosunkowo niewielki w porównaniu z wymianą całych mebli. Wybierając nowy blat kuchenny  od Intar.pl, z całą pewnością nie będziesz musiał martwić się ani o jego trwałość, ani estetykę. W zależności od oczekiwań, możesz wybrać blat wykonany z różnych materiałów, otrzymując w zamian efekt, o jakim zawsze marzyłeś.

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii