Nowoczesne uchwyty meblowe

uchwyt_ozdobny
2023-03-17 11:00:19

Planując i projektując meble na wymiar przede wszystkim skupiamy się na wyborze materiału z jakiego będą one wykonane, wykończeniu i kolorze frontów oraz wyposażeniu poszczególnych brył meblowych. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu mebla mają również detale, o których zdarza nam się zapominać – a więc na przykład uchwyty meblowe.

Mogłoby się wydawać, że wybór uchwytu  do szafki czy szuflady to mało istotna decyzja, którą można podjąć w pośpiechu i bez zastanowienia. Nic bardziej mylnego: dobrze dobrany uchwyt stworzy z całością mebla spójną, harmonijną całość,podczas gdy niewłaściwy kolor, kształt czy styl uchwytu może w efekcie okazać się nieprzyjemnym zgrzytem, całkowicie psującym kompozycję lub po prostu źle wyglądającym. Okazuje się więc, że detale również mają znaczenie, a porzekadło mówiące, że diabeł tkwi w szczegółach, w przypadku mebli może być wyjątkowo trafne.

Wymiana uchwytów to również prosty i tani sposób na odświeżenie meblii nadanie im zupełnie nowego charakteru. Nierzadko te same meble, ale z nowymi, zupełnie innymi uchwytami prezentują się całkowicie odmiennie – i wystarczy tylko wymiana takich, wydawałoby się, nieistotnych detali.

Jak widać, kwestii wyboru uchwytów do mebli zdecydowanie warto poświęcić nieco uwagi – niezależnie od tego, czy projektujemy zupełnie nowe meble, czy też chcemy dokonać zmiany aranżacji w obrębie tych już wykorzystywanych. To temat wart chwili namysłu również z tego powodu, że w ofercie firm meblowych znajdziemy naprawdę wiele różnorodnych opcji:zarówno jeżeli chodzi o formę uchwytu, jego wielkość, kolor czy stylistykę. Jak zatem dobrać uchwyty i czym się kierować podczas podejmowania decyzji, by na meble patrzeć z przyjemnością oraz zadowoleniem?

Reling, gałka czy uchwyt krawędziowy, czyli o formach uchwytów meblowych

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje uchwytów meblowych znajdziemy w ofercie producentów i firm meblarskich – a jest ich całkiem sporo. Na ogół wykonane są z aluminium, stopu cynku z aluminium lub ze stali nierdzewnej, choć w przypadku gałek meblowych często spotykanym materiałem jest też porcelana. Najczęściej spotykane formy uchwytów meblowych to przede wszystkim:

  • Uchwyty standardowe – najbardziej klasyczne w formie uchwyty: standardowy uchwyt najprościej można opisać jako wałek / drążek zakończony dwiema prostopadłymi do niego nóżkami, które mocowane są do frontu mebla (z tego względu taki uchwyt określany bywa dwupunktowym – bo mocuje się go w dwóch punktach, co wymaga przygotowania dwóch otworów we froncie mebla). Ta kategoria obejmuje bardzo wiele kształtów, w tym uchwyty proste o prostokątnej lub zaokrąglonej formie  (tzw. rączki – np. uchwyty z kolekcji CAMPANA, TECHNO czy HOUSE firmy Nomet), wypukłe  (z nóżkami i bez – np. kolekcje Nomet ARCO, RUSTICO i LA PAZ), o różnej szerokości i profilu nóżek oraz różnym profilowaniu krawędzi. Bardzo różny może być też rozstaw nóżek, co ma wpływ na wielkość uchwytu jako całości – najpopularniejsze uchwyty występują w formatach od 96 mm do 320 mm. Można mocować je do mebli zarówno w poziomie, jak i w pionie.
  • Relingi – bardzo podobne do prostych uchwytów standardowych, z tą różnicą, że nóżki mocujące znajdują się nie na końcach drążka, a kilka centymetrów od zakończeń uchwytu – mówiąc obrazowo, przy tej samej długości drążka nóżki są zlokalizowane bliżej siebie. Dzięki temu relingi są dłuższe niż klasyczne uchwyty: przykładowo, przy rozstawie nóżek ok. 380 mm długość relingu może wynosić nawet 464 mm. Uchwyty relingowe to na przykład produkty z linii SANTA CRUZ firmy Nomet.
  • Gałki – uchwyty jednopunktowe, czyli mocowane do frontu mebla w jednym miejscu. To zazwyczaj najbardziej ozdobne uchwyty: obok prostych, geometrycznych form wykonanych ze stali czy aluminium, które idealnie pasują do nowoczesnych mebli (to np. futurystyczne gałki Nomet PUNK i DIUNA), znajdziemy też wiele gałek porcelanowych, dostępnych w różnych barwach czy z ozdobnymi ornamentami lub wzorami roślinnymi. Popularnym trendem wnętrzarskim są też gałki kryształowe, idealne do wnętrz w stylu glamour.
  • Uchwyty krawędziowe – mocowane są do krawędzi mebla zamiast do jego frontu, co pozwala podkreślić i wyeksponować jednolite powierzchnie mebli, nie zaburzone żadnymi dodatkowymi elementami. Tego typu uchwyty są szczególnie popularne w kuchni,  gdzie wykorzystuje się uchwyty krawędziowe górne (w przypadku dolnych szafek i szuflad) oraz dolne, a więc mocowane do dolnych krawędzi szafek wiszących. Uchwyty krawędziowe, na przykład z kolekcji Nomet VERA, są bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu, zapewniając jednocześnie zupełnie inne efekty wizualne niż w przypadku klasycznych rączek, montowanych na froncie mebla.
  • Uchwyty wpuszczane – kolejna alternatywa dla klasycznych uchwytów – mocowana do frontu mebla, ale nie wystająca poza jego płaszczyznę. Uchwyty wpuszczane, jak ich nazwa wskazuje, są montowane w specjalnych gniazdach, wykonanych we frontach meblowych, dzięki czemu tworzą z nimi jedną linię. Zajmują bardzo mało miejsca,  więc doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, ale też szafach przesuwnych.

Wybór odpowiedniego kształtu uchwytu ma istotne znaczenie dla ostatecznego wyglądu mebla. Zupełnie inaczej prezentuje się szafka wyposażona w wypukłe uchwyty klasyczne, inaczej ta sama szafka zwieńczona gałką, a jeszcze inaczej, gdy zamiast klasycznej rączki zamontujemy uchwyt wpuszczany lub krawędziowy. Szczególnie te dwa ostatnie warianty nadają meblom nowoczesnego wyglądu, przez co takie rozwiązania są chętnie wykorzystywane we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym czy loftowym.Z kolei meble w stylu klasycznym, retro, kolonialnym lub rustykalnym często zaopatrzone są w ozdobne gałki lub wypukłe rączki, na przykład w kolorze starego złota lub mosiądzu.

Kolor też ma znaczenie

Jeśli wybraliśmy już formę uchwytu, warto zastanowić się nad jego kolorem. Najpopularniejsze są uchwyty meblowe w kolorze srebrnym, określanym też jako chrom. Wynika to przede wszystkim z ich uniwersalności: srebrne rączki, relingi czy gałki nie tylko pasują praktycznie do wszystkich kolorów mebli, ale też z łatwością dadzą się wkomponować w aranżacje utrzymane w różnych stylistykach. Srebrne uchwyty meblowe odnajdą się i we wnętrzach nowoczesnych, i w pomieszczeniach klasycznych,  glamour czy skandynawskich.

Często spotykaną alternatywą dla srebrnych uchwytów są te w kolorze czerni lub bieli. O ile białe uchwyty są równie uniwersalne jak chromowane, to już czarne pasują przede wszystkim do wnętrz o zdecydowanym charakterze, przede wszystkim nowoczesnych. Czarne relingi czy klasyczne rączki  doskonale podkreślą styl industrialnych mebli o prostych formach, sprawdzając się zarówno w przypadku ciemnych, np. szarych czy nawet czarnych frontów, jak i świetnie kontrapunktując meble białe lub w intensywnych, zdecydowanych barwach, jak czerwień, pomarańcz czy zieleń.

Rzadziej spotykane, ale również obecne w ofercie producentów i firm meblarskich są uchwyty w odcieniach złota i mosiądzu, w wersji klasycznej lub postarzanej patyną. Te, w przeciwieństwie do nowoczesnych uchwytów czarnych, świetnie odnajdują się we wszystkich wnętrzach inspirowanych klasyką, w przytulnych rustykalnych kuchniach lub pomieszczeniach utrzymanych w stylu boho, vintage i retro.  Doskonale komponują się z frontami drewnianymi, przede wszystkim z drewnem o ciemnych, ciężkich odcieniach, tworząc z nimi nastrojowe, eleganckie i przykuwające wzrok kompozycje.

Z kwestią koloru związana jest również inne zagadnienie estetyczne, a mianowicie faktura uchwytu.  Najpopularniejsze są oczywiście uchwyty gładkie i połyskliwe, jednak nie jest to jedyna dostępna opcja – wiele uchwytów produkowanych jest też w wersji matowej lub tzw. szczotkowanej. Takie uchwyty często są wybierane do mebli o mocno połyskliwych, np. lakierowanych lub akrylowych frontach,  tworząc dla nich doskonałą przeciwwagę i budując przykuwające wzrok, kontrastowe kompozycje.

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że uchwyty meblowe mają ogromną moc aranżacyjną. Ten z pozoru nieistotny detal może mieć ogromny wpływ na odbiór wizualny mebli i całych pomieszczeń, podkreślając ich styl i charakter. Odpowiednio dobrane uchwyty mogą płynnie komponować się lub niemal stapiać się z całością mebla, podkreślając barwę lub niebanalny dekor frontu, ale mogą też przykuwać wzrok i zwracać uwagę, będąc elementem stricte ozdobnym i nadającym meblom ton. Zależnie od naszych preferencji możemy więc uchwyty ukrywać lub je eksponować, bawiąc się formą, kolorem i fakturą. Możliwości jest wiele, a potencjał uchwytów meblowych w aranżacji wnętrz jest naprawdę ogromny.

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii