Stawiamy ściankę działową w salonie. Jak możesz to zrobić i dlaczego powinieneś przy tym skorzystać z usług stolarskich Intar?

Ścianka działowa w salonie
2023-12-07 16:04:51

Dlaczego warto postawić ściankę działową? Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Ścianka działowa to wewnętrzna przegroda nie będąca elementem konstrukcyjnym budynku, której głównym zadaniem jest podzielenie pomieszczenia na mniejsze części. Ścianki działowe są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i przemysłowym ze względu na:

 • lepszy podział przestrzeni– ścianka działowa może być wykorzystana do podzielenia jednego dużego pomieszczenia na kilka mniejszych, bardziej funkcjonalnych części;
 • poprawę izolacji akustycznej– budowa ścianki działowej oznacza poprawę izolacji akustycznej pomieszczenia, ograniczając przenikanie i rozchodzenie się dźwięków z sąsiednich izb;
 • dodatkową przestrzeń do przechowywania– a tę dodatkową przestrzeń można następnie wyposażyć w półki, szafki czy wnęki do przechowywania ubrań, książek, czy innych przedmiotów;

Ścianka działowa bywa również wykorzystywana jako element dekoracyjny wnętrza, który to element można następnie wykończyć w dowolny sposób – tapetą, farbą lub wodoodpornymi płytami ściennymi Rocko Tiles.

Czy stawianie ścianki działowej samodzielnie jest trudne? Od czego należy zacząć?

Stawianie ścianki działowej samodzielnie jest zadaniem z całą pewnością możliwym do zrealizowania, ale wymagającym posiadania odpowiednich narzędzi i pewnej wprawy. Pracę nad tym powinieneś zacząć od przygotowania planu działania, dokonania pomiarów miejsca, w którym chcesz postawić ściankę działową oraz od rozrysowania jej rozmieszczenia. Koniecznie musisz również zebrać potrzebne Ci materiały, w tym m.in.:

 • płyty do budowy ścianki działowej,
 • profile,
 • śruby i wkręty,
 • masę szpachlową,
 • farbę lub tapetę.

Mając już to wszystko, przygotuj pomieszczenie, usuń z niego wszystkie meble i inne przedmioty, które mogą przeszkadzać w pracach i zabierz się za montaż profili. Profile mocuj do ścian za pomocą kołków rozporowych. Następnie przymontuj płyty do profili. Powstałą w ten sposób powierzchnię ścianki działowej wyrównaj masą szpachlową tak, aby usunąć wszelkie nierówności na jej powierzchni. Ostatnim krokiem będzie wykończenie ścianki działowej farbą lub tapetą. Wybierz kolor lub wzór, który będzie pasował do wystroju Twojego pomieszczenia.

Jaki materiał powinieneś wybrać na swoją ściankę działową? Co oferują poszczególne rozwiązania?

Materiały na ściankę działową

Mówiąc o materiale na ścianki działowe, większość osób myśli o płytach gipsowo-kartonowych. I słusznie, gdyż nadają się do tego doskonale. Płyty gipsowo-kartonowe dostępne są w różnych grubościach i typach. Najczęściej stosuje się płyty o grubości 12,5 mm, ponieważ zapewniają odpowiednią wytrzymałość i izolację akustyczną. Decydując się na płyty gipsowo-kartonowe, będziesz musiał rozstrzygnąć, czy interesują Cię płyty zwykłe, ognioodporne, czy też może akustyczne. Każdy z tych typów ma nieco inne właściwości, ale też inną cenę, więc dopasuj swój wybór zarówno do potrzeb, jak i możliwości.

A jeśli nie ścianka działowa z gk, to może z lameli lub z drewna? Ścianka działowa z lameli to nowoczesne rozwiązanie pozwalające stworzyć oryginalną i estetyczną przegrodę w pomieszczeniu. Ścianka taka jest montowana z użyciem pionowych lub poziomych lameli, które to lamele mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium, czy plastik. Alternatywą dla niej jest ścianka działowa drewniana, czyli tradycyjne rozwiązanie, które jest nadal bardzo popularne w budownictwie. Ścianka taka wykonywana jest z drewna pokrytego lakierem, bejcą czy farbą.

Dlaczego przy budowie ścianki działowej powinieneś skorzystać z fachowych usług stolarskich?

Postawienie na usługi stolarskie to dobry pomysł wszędzie tam, gdzie chcesz mieć absolutną pewność, że ścianka działowa zostanie wykonana zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Profesjonalny stolarz wykona ściankę działową z materiałów najwyższej jakości i dobierze odpowiednie rozwiązania techniczne. Dodatkowo może on dopasować wszystkie elementy ścianki działowej do Twojego wnętrza. Decydując się na usługi stolarskieod Intar, zyskujesz:

 • gwarancję jakości– wyprodukujemy Twoją ściankę działową z materiałów najwyższej jakości i zgodnie z obowiązującymi normami;
 • profesjonalizm– współpracujący z nami stolarze mają umiejętności potrzebne do wykonania ścianki działowej w sposób prawidłowy i estetyczny;
 • pełne dopasowanie do indywidualnych potrzeb– dopasujemy wszystkie elementy ścianki działowej do Twoich sprecyzowanych potrzeb i preferencji.

Jeśli faktycznie zastanawiasz się nad postawieniem ścianki działowej, to warto rozważyć skorzystanie z usług współpracujących z nami specjalistów. Jako firma z długoletnim doświadczeniem w  branży wykończeniowej, wiemy iż nasi pracownicy pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie i wykonamy ściankę działową idealnie spełniającą Twoje oczekiwania.

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii