csm_K4892_DP_K5574_AW.jpg

Na jakiej wysokości zamontować blat w kuchni?

Na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny?

Kuchnia to serce każdego domu, dlatego podczas jej urządzania powinniśmy nie tylko zwrócić uwagę na atrakcyjny design, ale również jej funkcjonalność. O czym warto pamiętać podczas urządzania i na jakiej wysokości powinny znaleźć się kuchenne blaty, aby przygotowywanie posiłków było wygodne?
Urządzasz kuchnię lub planujesz jej remont? Z pewnością chcesz, aby wszystko było perfekcyjnie zaprojektowane. Poza wyborem mebli i dodatków pamiętaj również o tym, aby zadbać o praktyczność – kuchnia to miejsce, w którym każdego dnia przygotowujemy posiłki, warto zatem dopasować ją tak, aby gotowanie było przyjemnością. Poza wyborem odpowiednich mebli, które będą miały pojemne, przestronne szafki, równie istotny jest blat kuchenny – na jakiej wysokości powinien być ulokowany, aby praca przy nim nie była męcząca?

Na jakiej wysokości blat kuchenny będzie optymalny?
Masz wizję swojej wymarzonej kuchni? Zapewne zrezygnujesz z mebli dostępnych w sklepach, zastępując je wyposażeniem przygotowanym na zamówienie. Poza wyborem fasonu i kolorystyki równie istotne są wymiary – to one bezpośrednio wpływają na funkcjonalność, co w kuchni jest szalenie istotne. Poza głębokością szafek ważne jest to, na jakiej wysokości blat kuchenny jest ulokowany – to bowiem bezpośrednio wpływa na wygodę podczas korzystania z niego. Optymalna wysokość blatu kuchennego to ok. 86 cm od podłogi. Warto jednak pamiętać, że to wysokość dopasowana do średniego wzrostu – jeśli zatem mierzysz mniej lub więcej niż 165 cm, ta standardowa wysokość blatu kuchennego będzie odpowiednia, jednak dla lepszego komfortu warto dopasować ją indywidualnie do swoich potrzeb. Jeśli lubisz gotować i spędzasz w kuchni sporo czasu, konieczne jest odpowiednie wyposażenie – źle umiejscowiony blat kuchenny może nie tylko utrudnić pracę podczas przygotowywania dań, ale również zmuszać do przybrania nienaturalnej pozycji ciała, co może skutkować np. bólem karku, czy pleców. Gotowanie powinno być przyjemnością, dlatego podpowiadamy, na jakiej wysokości blaty kuchenne powinny się znajdować dla osób niskich i dla osób wysokich.

Na jakiej wysokości blat kuchenny dla osób niskich i wysokich?
Standardowa wysokość blatu kuchennego to 86 cm. Jest to jednak wysokość skierowana do osób o średnim wzroście – ok. 165 cm. Wybierając zarówno blaty, na których przygotowujemy posiłki, jak i blaty które np. zdobią kuchenną wyspę, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę wzrost – nasz i domowników, którzy najczęściej przygotowują posiłki. Standardowa wysokość blatu kuchennego warunkowana jest typowymi wymiarami dolnych szafek kuchennej zabudowy, których wysokość zazwyczaj wynosi ok. 72 cm. Dodając do tego cokół dolny, który standardowo mierzy ok. 10 cm oraz grubość blatu, uzyskujemy średnią wysokość, na jakiej powinien znajdować się blat. Zależność – wysokość blatu kuchennego a wzrost jest zatem istotna, jeśli chcemy zapewnić sobie maksimum wygody podczas gotowania. Dla osób niskich, które mierzą mniej niż 165, standardowa wysokość blatu kuchennego powinna być odpowiednio personalizowana. Jak to zrobić? Aby sprawdzić, na jakiej wysokości blat kuchenny będzie najlepszym wyjściem, warto dokonać samodzielnego pomiaru. W tym celu wystarczy zgiąć ręce w łokciach – od wysokości, na jakiej znajduje się łokieć, należy odjąć 15 cm – otrzymany wynik wskazuje, jaka powinna być standardowa wysokość blatu kuchennego. Jaka jest optymalna wysokość blatu kuchennego dla osób wysokich? W tym przypadku również warto wykonać stosowne pomiary. Jeśli gotowanie to nasza pasja, przez co spędzamy sporo czasu w kuchni, warto postawić na personalizowaną wysokość blatu kuchennego – ergonomia dopasowanych do wzrostu blatów z pewnością zostanie doceniona przez miłośników gotowania i pieczenia.

Planujesz remont lub jesteś na etapie wyposażania mieszkania i zastanawiasz się, na jakiej wysokości blat kuchenny będzie najlepszym rozwiązaniem? Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Dzięki nim dowiesz się, jak dopasować rozmiar szafek kuchennych zarówno dla osób niskich, jak i osób wysokich oraz jaka powinna być optymalna wysokość blatu kuchennego dla konkretnych czynności, jakie najczęściej wykonujemy podczas przygotowywania posiłków.