Kuchnia z wyspą. Jak ją zaprojektować, w jakim stylu i jakie rozwiązania warto przy tym wykorzystać?

wyspa kuchenna
2023-02-23 10:50:54

Kuchnia z wyspą to nic innego, jak kuchnia, w której centralnym punkcie umieszczono tzw. wyspę kuchenną. Wyspa ta jest zyskującą na popularności formą zabudowy kompaktowej, potrafiącą łączyć zalety szafek, blatu kuchennego, miejsca do przygotowywania posiłków, a także stołu. Co warto wiedzieć, przed przystąpieniem do projektowania wyspy we własnej kuchni?

Jak zaprojektować idealną wyspę kuchenną?

Idealna wyspa kuchennato wyspa spełniająca jak najdokładniej wszystkie oczekiwania właścicieli. Do definicji tej można dla porządku dodać, że idealna wyspa kuchenna powinna również odznaczać się jak najwyższą funkcjonalnością i naprawdę dużą solidnością wykonania (trwałością). Z pozoru brzmi to bardzo prosto, jednak w praktyce niejednemu przysporzyło nie lada trudności. Jeśli Ty sam zamierzasz stworzyć taką właśnie idealną wyspę kuchenną, będziesz musiał połączyć w jedno swoje własne oczekiwania wobec niej z zapewnianą przez nią funkcjonalnością i trwałością. Pamiętaj również o tym, że inaczej projektuje się kuchnię z wyspą otwartą na salon, inaczej małą kuchnię z wyspą połączoną z salonem, a jeszcze inaczej np. kuchnię z wyspą w stylu skandynawskim.

Wyspa w kuchni

Do aranżacji w jakim stylu wnętrzarskim szczególnie pasuje wyspa kuchenna?

Wyspy kuchenne są formami niezwykle uniwersalnymi i nieprzypadkowo można się z nimi zetknąć w najróżniejszych stylach wnętrzarskich. Szczególnie dobrze wyspa kuchenna sprawdza się w stylach:

  • nowoczesnym– zastępując tradycyjne stoły czy blaty,
  • minimalistycznym– łącząc w jedno kilka różnych mebli czy powierzchni roboczych,
  • klasycznym– w końcu wyspy kuchenne obecne były już w momencie kształtowania się stylu klasycznego w XIX wieku,
  • japandi– ten niezwykle popularny w ostatnich latach styl wprost uwielbia wyspy kuchenne, właśnie z uwagi na ich minimalizm i funkcjonalność.

Oczywiście, przy odrobinie wyobraźni kuchnia z wyspą może być również zaaranżowana np. w stylu industrialnym czy skandynawskim. Sama wyspa w kuchni jest tu bowiem jednie ideą i od Ciebie zależy, w jaki sposób zechcesz ją urzeczywistnić.

Jak połączyć stół i wyspę kuchenną w jedną całość?

Istnieje kilka sposobów na łączenie stołu z wyspą kuchenną, przy czym dwa z nich są zdecydowanie najczęściej stosowane:

  • Sposób 1– projektujemy wyspę kuchenną w taki sposób, aby przynajmniej część jej blatu mogła pełnić rolę tradycyjnego stołu kuchennego lub stołu jadalnianego, przeznaczonego do podawania posiłków.
  • Sposób 2– do niewielkiej wyspy kuchennej dołączamy składany lub wysuwany blat (w razie potrzeby podpierany z jednego końca rozkładanymi nóżkami) pełniący rolę klasycznego stołu. Po skończonym posiłku blat ten można złożyć, odzyskując w ten sposób sporo miejsca w małej kuchni.

Jakich materiałów użyć na wyspę kuchenną?

Na wyspę kuchenną możemy użyć każdego blatu postformingowego o szer. 900mm lub 1200mm, blatu kompaktowego np. Slim Line , blatu drewnianego z klejonki oraz dowolnej płyty laminowanej z przeznaczeniem na zastosowanie do powierzchni poziomych.

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii