Fronty w szlachetnym macie. Jak połączyć dekory matowe jednobarwne na frontach akrylowych z drewnopochodnymi

Fronty w szlachetnym macie. Jak połączyć dekory matowe jednobarwne na frontach akrylowych z drewnopochodnymi
2024-04-04 14:09:56

Fronty o matowej powierzchni cechują się niewielkim odbiciem światła, dzięki czemu pozwalają uzyskać nowoczesny efekt stonowanych, eleganckich brył meblowych. W produkcji mebli na wymiar o frontach w aksamitnym macie szczególnie często wykorzystywane są płyty akrylowe, które cechują się nie tylko wysoką estetyką, ale również funkcjonalnością.

Fronty akrylowe są niewrażliwe na działanie wilgoci i wysokiej temperatury, więc świetnie sprawdzą się w kuchni czy łazience, ciężko je zarysować czy uszkodzić, a dodatkowo są odporne na działanie promieniowania UV, a zatem nie zmieniają koloru pod wpływem światła słonecznego. Jak wspomnieliśmy, matowy akryl jest też odporny na zabrudzenia i powstawanie odcisków palców, takie meble są więc bardzo proste do utrzymania w czystości.

Jednobarwne matowe fronty akrylowe możemy łączyć z dekorami na wysoki połysk, co pozwala uzyskać interesujące, niestandardowe efekty estetyczne. Nie jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie jeśli chodzi o wykorzystanie frontów akrylowych w szlachetnym macie.

Jak połączyć dekory matowe z drewnopodochodnymi? Inspiracje w czerni i bieli

Bardzo ciekawym pomysłem na niebanalne fronty meblowe jest łączenie akrylowych dekorów w aksamitnym macie z powierzchniami imitującymi różne odcienie drewna. Takie zestawienia pozwolą nam wyczarować niestandardowe rozwiązania wnętrzarskie, które przyciągają wzrok i zachwycają  oryginalnością. Co ważne, połączenie jednobarwnych frontów matowych z dekorami drewnopodobnymi sprawdzi się w każdym pomieszczeniu– od kuchni i łazienki, przez salon aż po sypialnię i gabinet.

Jakie połączenia akrylowych frontów matowych z dekorami imitującymi drewno sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim wszystkie zestawienia drewna z czernią lub bielą, dzięki czemu uzyskamy świeży, nowoczesny efektświetnie odnajdujący się w każdym pomieszczeniu niezależnie od stylistyki. Kombinacji jest bardzo wiele, zarówno jeśli chodzi o łączenie matowych frontów z dekorami imitującymi różne typy drewna (jasne i ciemne kolory, odmienna gęstość usłojenia, pionowe lub poziome ułożenie słojów na frontach), jak i różne sposoby ich zestawiania.

Możemy na przykład zdecydować się na dolny ciąg mebli z frontami drewnopodobnymi oraz górny z białymi bądź czarnymi frontami matowymi. Możemy postawić na większość frontów w bieli lub czerni i pojedyncze akcenty w postaci dekorów drewnopodobnych. Doskonale prezentują się matowe fronty w czerni z pojedynczymi elementami w odcieniu jasnego drewna w połączeniu z korpusem również wykonanym z płyty w odcieniu jasnego drewna – taka bryła w unikalny sposób łączy w sobie stylistykę nowoczesną i rustykalną.

Odmienne efekty estetyczne uzyskamy, stawiając na połączenia kontrastowe (czarne fronty akrylowe w szlachetnym macie i jasne drewno lub biały mat i ciemne odcienie dekorów drewnopodobnych), a zupełnie inne, zestawiając zbliżone do siebie barwy dekorów matowych i imitujących drewno. Wiele zależy od naszych upodobań, ale też od charakteru i wielkości pomieszczenia, do którego projektujemy meble. W mniejszych przestrzeniach lepiej sprawdzą się meble z przewagą bieli i jasnego drewna, natomiast gdy zależy nam na osiągnięciu wrażenia eleganckiej przytulności, to czerń i ciemne drewno będą doskonałym rozwiązaniem.

Łączenie matowych dekorów akrylowych w intensywnych barwach z dekorami imitującymi drewno

Oczywiście połączenie matowych frontów akrylowych z dekorami drewnopochodnymi nie ogranicza się do czerni i bieli. Równie dobrze z dekorami imitującymi drewno możemy zestawiać szlachetny mat w innych kolorach – zarówno tych intensywnych i nasyconych, jak i w stonowanych, pastelowych odcieniach.

W kolekcji Veluor firmy Matdesign znajdziemy wiele inspirujących odcieni, które świetnie sprawdzą się w połączeniu z dekorami w jasnym lub ciemnym drewnie. Super matowe płyty akrylowe o aksamitnej powierzchni w energetyzujących kolorach Ciemny granatowy (6230) i Ciemny Zielony (4258) możemy zestawić na zasadzie kontrastu z dekorami imitującymi jasne drewno o łagodnym rysunku słojów, lub wybrać do nich ciemne drewno z wyraźnie zaznaczonym usłojeniem – uzyskamy wtedy nowoczesne bryły meblowe przyciągające wzrok i świetnie odnajdujące się w niebanalnych wnętrzach. Na zasadzie kontrastów lub podobieństw możemy też z drewnem zestawiać jasne dekory w aksamitnym macie – przypominający barwą kawę z mlekiem Beżowy (7361), pastelowy Różowy (5987) czy łagodny, rozbielony Zielony (4246).

Również w ofercie firmy Rehau znajdziemy wiele odcieni płyt akrylowych w szlachetnym macie, które doskonale sprawdzą się w połączeniu z dekorami imitującymi drewno. Szczególnie wiele możliwości daje tu kolekcja Passion for Color, czyli sześć nasyconych odcieni inspirowanych światem przypraw. W zestawieniu z ciemnym drewnem doskonale będzie się prezentować głęboki, złocisty mat Curcuma Goldczy lekki, pudrowy Pink Salt, z kolei jasne drewno doskonale skomponuje się z głęboką, elegancką szarością Pepper Grey czy intensywnym, bordowo-brązowym Ground Chili.

Podobnie jak w przypadku akrylowych frontów w bieli i czerni, matowe dekory w innych kolorach możemy łączyć z drewnem na wiele różnych sposobów. Poziome, równoległe ciągi meblowe w drewnie i w jednobarwnym macie, pionowe akcenty drewniane na bryłach z frontami matowymi lub odwrotnie – pojedyncze dekory jednobarwne w meblach imitujących drewno. Możliwości mamy bardzo wiele, tak jak bardzo wiele różnorodnych efektów możemy uzyskać, stosując takie połączenia.

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii