Jak rozświetlić pomieszczenia

<?php echo e($image->getAlt(), false); ?>
2023-03-15 15:05:34

Dostęp do dziennego światła nie tylko jest istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale też wpływa na odbiór przestrzeni, w której się znajdujemy. Ciemne wnętrza wydają nam się mniejsze i bardziej smutne, dlatego warto zadbać o to, by odpowiednio rozświetlić pomieszczenia w naszym mieszkaniu – zwłaszcza te, do których słońce rzadko zagląda.

Rozświetlając przestrzeń w naszym domu warto zacząć od odpowiedniego rozplanowania sztucznego oświetlenia. Znaczenie ma nie tylko ilość źródeł światła, ale też ich rozmieszczenie, moc żarówek oraz barwa światła. Podpowiadamy, jakie triki zastosować, by każdemu pomieszczeniu zapewnić odpowiednie doświetlenie.

Rozświetlanie pomieszczeń – postaw na LEDy

Oczywiście punktem wyjścia w oświetleniu niemal każdego pomieszczenia są lampy sufitowe, jednak czasem, nawet mimo zastosowania silnych żarówek, nie zapewniają one dostatecznej ilości światła. Wówczas warto wykorzystać taśmy LEDowe, które stanowią doskonały sposób nie tylko na rozświetlenie pomieszczeń, ale również na nadanie im przytulnego klimatu. Taśmy LED najlepiej montować w profilach aluminiowych, które chronią je przed uszkodzeniem, a dodatkowo działając jak radiator, chłodząc taśmę i zapobiegając jej nadmiernemu nagrzewaniu się przy dłuższym użytkowaniu.

Dodatkowe światło w pomieszczeniu z użyciem taśm LED to na przykład podświetlenie półek w witrynie. Takie witryny znajdziemy bez trudu w ofercie sklepów meblowych, jednak możemy również samodzielnie zamontować oświetlenie w istniejącym już meblu. Wówczas w plecach witryny wycinamy niewielki otwór, przez który przeprowadzimy kabel zasilający do listew. Listwy docinamy na odpowiednią długość, umieszczamy w profilu i przylutowujemy przewody zasilacza, a następnie całość przykręcamy do półki (idealnie, jeśli mamy przygotowane wyfrezowane do tego celu podcięcia), lub też przyklejamy taśmę bezpośrednio do półki za pomocą znajdującej się z tyłu taśmy klejącej (wystarczy oderwać papier zabezpieczający).

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się lustro, również po wewnętrznej stronie brzegów możemy zamontować taśmę LED. Podobnie jest z elementami dekoracyjnymi na ścianach – je również możemy „otoczyć” taśmą LED. Dobrym pomysłem jest też montaż taśm LEDOwych wokół podwieszanego sufitu lub na listwie przypodłogowej – możliwości jest naprawdę wiele!

Wybierając taśmy LED do danego pomieszczenia warto dobrać odpowiednią moc. Jest ona zależna od liczby diod, umieszczonych na metrze taśmy. Opcji mamy bardzo wiele, bo diod może być zarówno 30, jak i 100. Jeśli planujemy montaż wielu taśm, ich moc nie musi być bardzo duża, podczas gdy w sytuacji kiedy nie mamy za wielu miejsc do umieszczenia taśm, warto wybrać te mocniejsze. Jeśli chodzi o barwę światła, to najlepsze będą żarówki emitujące światło zbliżone barwą do światła dziennego.

Co poza sztucznym światłem?

lanując rozświetlenie pomieszczeń w Twoim mieszkaniu pamiętaj, że oprócz odpowiedniego rozmieszczenia źródeł sztucznego światła możesz zastosować kilka sprytnych sztuczek, które dodatkowo podbiją ich działanie. Mowa na przykład o lustrach, które, odbijając światło, dodatkowo rozświetlają przestrzeń i optycznie ją powiększają. Postaw też na jasne kolory – nie tylko jeśli chodzi o ściany pomieszczeń, ale też np. fronty mebli. Jasne fronty na wysoki połysk również odbijają światło!

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii