Jak zaprojektować i wykonać niewielkie pomieszczenie na wielką ilość ubrań?

_gfx_file_cache_Proform_PD0008_UN2065_11_00_00_00_G_0_sc001v1_1_x-822x585
2023-02-25 13:53:48

Idealna garderoba to garderoba w pełni funkcjonalna. Jak zaprojektować i wykonać niewielkie pomieszczenie na wielką ilość ubrań?

Garderoby wracają do łask. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej projektanci – również na wyraźne życzenie inwestorów – znajdują miejsce na garderobę osobną lub połączoną np. z sypialnią. Nadal jednak garderoby posiadają raczej niewielką powierzchnię, stąd tak ważne jest, aby wykorzystać w pełni ich każdy centymetr kwadratowy. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak zaprojektować garderobę, która wykorzystuje w pełni każdy centymetr dostępnej powierzchni?

Istnieją różne pomysły na garderobę, jednak w przypadku, w którym konieczne jest upchnięcie jak największej liczby ubrań (i nie tylko ubrań) na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, centralnym punktem garderoby powinna być szafa. Najlepszym rozwiązaniem są tu, rzecz jasna, szafy z drzwiami przesuwnymi lub składanymi, czy to wolnostojące czy też stanowiące zabudowę wnęki. Do skonstruowania takiej szafy potrzebne będą m. in.:

 • listwy poziome montażowe,
 • rączki,
 • wózki,
 • samodomykacze,
 • kątowniki,
 • tory,
 • ceowniki,
 • oraz spora grupa innych akcesoriów.

Mając to wszystko, można stworzyć szafę idealnie dopasowaną do indywidulanych potrzeb inwestora. Szafa taka będzie dopasowana jednak nie tylko do potrzeb, ale też – przede wszystkim – do możliwości, jakie daje określona przestrzeń. A jak najpełniejsze wykorzystanie tej przestrzeni jest kluczem do prawdziwie funkcjonalnej garderoby.

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w każdej funkcjonalnej garderobie?

Zaprojektowanie i wykonanie szafy do garderoby w taki sposób, aby jak najpełniej wykorzystywała dostępną przestrzeń, jest kluczem do funkcjonalności, jednak samo to nie wystarczy. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, którymi w tym przypadku są różnego typu akcesoria do garderoby. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

 • kosze, półki i szuflady do szaf– półki i szuflady zdają się być wyborem oczywistym, ale już nie każdy pamięta o koszach. A szkoda, gdyż kosze te zapewniają sporą pojemność i komfort. Są również bardzo lekkie, co nie pozostaje bez znaczenia;
 • pantograf do szafy– rozwiązanie tak proste, że aż genialne. Trudno znaleźć lepszy przykład wykorzystywania każdej odrobiny dostępnej przestrzeni, bez znaczącego podnoszeni kosztów. Dzięki pantografom, wysokie szafy obejmujące np. całą wnękę, nareszcie staną się szafami w pełni funkcjonalnymi;
 • wieszaki i drążki do szaf– szafa bez drążków i wieszaków na ubrania może, rzecz jasna, znakomicie pełnić swoją rolę, jednak nigdy nie będzie to szafa w pełni funkcjonalna. Dlaczego? Nowoczesne wieszaki wysuwane czy wieszaki na spodnie to kolejne akcesoria na liście rozwiązań pozwalających wykorzystać dostępną przestrzeń do maksimum. Z nimi nawet niewielka szafa znacząco zyska na swojej pojemności.

Oprócz wymienionych akcesoriów, do zaprojektowania i wykonania garderoby przydać się mogą również nasze systemy ścienne lub systemy regałowe. A także oświetlenie, bo bez dobrego oświetlenia każda garderoba wyraźnie traci na swojej funkcjonalności.

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii