Pantograf czy drążki - A może obydwa systemy?

Pantograf czy drążki - A może obydwa systemy
2024-04-08 10:50:17

Wieszaki z odzieżą w każdej szafie zajmują znaczną ilość miejsca – zwłaszcza że przechowujemy na nich bardzo wiele elementów garderoby, od koszul i bluzek, przez spodnie, sukienki i płaszcze aż po krawaty czy apaszki. Odpowiednią ich organizację i bezproblemowy dostęp zapewnią systemy drążków oraz pantografy.

Czym pantograf różni się od drążka do szafy?

Drążki na wieszaki to klasyczne akcesoria do organizacji przestrzeni w szafie, z którymi zetknął się każdy z nas. Maja różne kształty (okrągły, owalny, prostokątny) i mogą być montowane na różnej wysokości, zależnie od naszych potrzeb. Z kolei pantograf nazywany jest też drążkiem teleskopowym i tym w istocie jest – to opuszczany wieszak, który montowany jest wysoko w szafie, garderobie lub wnęce, a w razie potrzeby opuszczany jest w dół przy pomocy długiego uchwytu.

Mechanizm pantografu wyposażony jest w siłowniki i amortyzatory, dzięki czemu użytkowanie jest proste i bezproblemowe nawet przy pełnym obciążeniu drążka. Warto oczywiście wybierać pantografy sprawdzonych marek, np. Sevroll, co zapewnia ich solidną konstrukcję oraz płynne działanie. Pantografy produkowane są w różnych szerokościach (najczęściej od 45 cm do 115 cm), dodatkowo  szerokość może być regulowana, co pozwala precyzyjnie dostosować urządzenie do naszej szafy.

Pantograf czy drążek – co wybrać?

Odpowiedź na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest pantograf czy tradycyjne drążki, zależy tak naprawdę od wielu czynników – w tym od naszych potrzeb czy ilości miejsca w szafie. W przypadku wysokich szaf w zabudowie, sięgających do sufitu, dobrym pomysłem będą pantografy lub połączenie ich z klasycznymi drążkami. Wówczas na pantografach, wiszących pod samym sufitem, możemy wieszać odzież sezonową, której aktualnie nie nosimy, w tym ciężkie płaszcze zimowe – pantografy świetnie się do tego nadają, bo ich udźwig sięga nawet 20 kg.

Z kolei na drążkach, znajdujących się na wysokości wzroku i niżej, możemy przechowywać odzież, z której często korzystamy – koszule i garnitury do pracy, codzienne swetry czy bluzki oraz spodnie. W tak zorganizowanej szafie czy garderobie każdy element odzieży ma swoje miejsce, a my mamy pewność, że do każdego z nich dostaniemy się w prosty sposób.

Dodatkowo, by poprawić komfort korzystania z szafy czy garderoby, możemy zdecydować się na podświetlane drążki do ubrań – takie drążki z taśmą LED znajdziemy np. w ofercie firmy Design Light. Podświetlane drążki nie tylko nadadzą naszej szafie eleganckiego, niebanalnego charakteru, ale też znacznie ułatwią korzystanie z niej i wyszukiwanie poszczególnych sztuk odzieży – nawet bez włączonego głównego źródła światła w pomieszczeniu.

Jak widać, zarówno pantografy, jak i klasyczne drążki na wieszaki mają swoje zastosowanie podczas organizacji szafy czy garderoby. Oczywiście wybór odpowiedniego rozwiązania zawsze uzależniony jest od naszych własnych preferencji – nie warto jednak ograniczać się do jednego systemu, gdy można korzystać z obu, z każdego biorąc to, czego potrzebujemy.

Pantograf czy drążki.jpg [146.73 KB]

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii